UNICA logo

UNICA 1968

 SALERNO (ITA)

JURY: Trévisan (CHE), A. Bain (ZAF), R. Bruserius (DDR), Dr. R. Stassens (BEL), Dr. A. Medina (ESP), Nordman (FIN), Vivarel (FRA), M. Scanno (ITA), M. Robinson (IRL), J. Biver (LUX), .B. Santos (PRT), A. Simonov (RUS), Vl. Skarica (YUG)
Documentary
Genre
Drama
Honours
O CONDENADO - M. Da Fonseca (PRT)
A L'AUBE DE L'HISTOIRE (FRA)
AL YOUM KAMA EL ANS (FRA)
ANAX IMPERATOR - R. Veroft (BEL)
LA PAIN DE PIERRE - Frantisek Potocny (CZE)
UNE VISION - Goran du Rees (SWE)
O.P.67 - Lugi Mochi (ITA)
INSTANT - Tomas Malol (ESP)
INSURRECTION OF HIPPOLIT - Fedak O. (POL)
LA RUE FLEURIT - Torsten Enberg (FIN)

Bronze Medal
TABOO - E. Tschokl (AUT)
Honours
DIGESTION - Franco Disciorno (ITA)
FAN-TA-SIA - Kees & Kuhan (LUX)
GETÄUSCHTE HOFFNUNG - R. Czelakovski (AUT)
SALUT LA VIE - J. Klacansky (CZE)
LA MAISON DES VENTS - I. Launis (FIN)
DER HOF - U. Behrens (DDR)
DER SCHNEEBALL - M. Freikin & Leon 't Joen (BEL)

Bronze Medal
DER TÄGLICHE TAG - K. Wagner (DEU)
AURA - Frankreich

Silver Medal
E.O. TEMPO PAROU - N. da Fonseca (PRT)
    AFRODITE - R. Miniranta (FIN)
MATERNASIS - J. Baca & A. Garriga (ESP)

Gold Medal
ZIRKUS
- H. Haldenwang (CHE)
Honours
HOROSCOPE - E. Riekstinche (RUS)
LA GRANDE ILLUSION - R. Lutz (CHE)
CONTRE LES RÈGLES - J.G. Ferwerda (NLD)
LA STANZA NELLE NEBBIA - Agostino Vincenzi (ITA)
DÉPARAGE CONTROLLÉ - Cimani (LUX)
TENSE MOMENTS - J. Reintér (CAN)
LA NOSA - J. Vinolas (ESP)
KABALE - P. Korsgaard (DMK)
IL ETAIT UNE PLUME - R. Lachapelle (CAN)
 RENCONTRE - Studio du cinéma d'amateurs Palais de la culture, Zil (RUS)
GLADYS - U. Jean (CHE)
YOU GOTTA STOP - R. Hullaert (BEL)
LE CONCERT POUR DEUX DAMES ET LA TROISIÈME GUERRE MONDIALE - I. Rakidzic (YUG)
SEULE - H. Tourt (FIN)

Bronze Medal
PERPETUUM MOBILE - F. Wurzler (AUT)
TVe KAMP - M. Madsen & K. Hesselgren (DMK)
ELLE - M. Araszewski (POL)
ETUDE - J. Monck (CZE)

Silver Medal
AIGUEZE - W. Dieterl & T. Bitzer (DEU)

Gold Medal
RIEN À LOUER - Dr. J. de Fontaine (FRA)
SPECIAL AWARDS
Wolff Cup
for best nation:
FRANCE

Grand Premio d'Italie Cup
for second best nation:
FINLAND

FEDIC Cup
for third best nation:
AUSTRIA

Hope Cup
for the nation not yet awarded a prize:
CANADA

Battistella Cup
for originality of cinematic language or presentation:
E.O. TEMPO PAROU - N. da Foncesa (PRT)
Maréchal Cup for the happiest, most joke-filled film:
RIEN A LOUER - Dr. J. de Fontaine (FRA)
Czech Cup for the film which awakens in the spectator the respect and love of the human person:
ELLE - M. Araszewski (POL)
Holland Cup for the best film which celebrates family spirit:
SEULE - H. Tourt (FIN)
DDR Cup for a film which demonstrates a happy life for all children:
ETUDE - J. Menel (CZE)
Spanish Cup for the most optimistic film:
YOU GOTTA STOP - R. Hullaert (BEL)
Portugal Golden Carawella for a film about the happy trip to summer:
TABOO - E. Tschockl (AUT)
ORDER OF NATIONS
  1. France
  2. Finland
  3. Austria
  4. Spain
  5. BDR
  6. Czechoslovakia
  7. Switzerland
  8. Portugal
  9. Poland
  10. Italy
  11. Belgium
  12. Denmark
  13. Canada
  14. USSR
  15. Holland
  16. Luxembourg
  17. Sweden
  18. Yugoslavia
  19. Ireland
  20. South Africa