UNICA logo

UNICA 1964

 Amsterdam (NLD)


Gold Medals
Silver Medals
Bronze Medals
77.297 - F. Blizek (CZE)
DER AMEISEN KIEG - H. Braig (DEU)
STRADA DI SABBIA - A. Ceocarelli (ITA)
DON PALOMA - J. Pruns (ESP)
LA MILLE ET DEUXIÈME NUIT - P. Robin (FRA)
QUIET STREET - M. Eskell (SWE)
INDECISIO - N.V. Foncesa (PRT)
LEONARD CIRCUS - G. Leonard (BEL)
FRAGIL ILLUSION - J. Martines (ESP)
À L'OMBRE DE PIGNADAR - E. Naillon (FRA)
MORNING IN THE MARSHES - A. Palmquist (SWE)
GLI EVASI -F. Pavoli (ITA)
LE RETOUR - M. Poli (FRA)
FORM UND FARBE - K. Schaumann (DEU)
MARCHE JUTLANDAIS - H. Schiby (DNK)
X + Y - D. Tichy (CZE)
ZOLNIERZYKI - R. Wawrynowicz (POL)

ABITO DI GIOIA - M. Croce (ITA)
DIE HÄNDE DER VIOLETTEN FERNE - D. Djordjevio (YUG)
ICH LIEBE DEN MARMOR - Otto Horn (DDR)
BARA - C. Joly (BEL)
NAKY - H. Kalima (FIN)
ANDERS - A. Matstrik (AUT)
LA GUITARRA - E. de Olive (ESP)
TUSSEN HALF VIER EN ZES - M. te Rijdt (NLD)
LE RIRE - M. Stigzelius (FIN)
MAO-MAO - E. Tschokl (AUT)
LA NUIT - E. Tschokl (AUT)
LEBENDES MOOR - I. Tölke (DDR)
TRAVELLING - H. Willems (BEL)
SPECIAL AWARDS
Wolff Cup
for best nation:
ITALY

Grand Premio d'Italie Cup
for second best nation:
FRANCE

FEDIC Cup
for third best nation:
WEST GERMANY

Hope Cup
for the nation not yet awarded a prize:
PORTUGAL

Battistella Cup
for originality of cinematic language or presentation:
STRADA DI SABBI
de Mr. A. Coccarella (ITA)
Maréchal Cup for the happiest, most joke-filled film:
DON PALOMA de Mr. J. Pruna
Holland Cup for the best film which celebrates family spirit:
QUIET STREET de Mr. M. Eksell (SWE)
Spanish Cup for the most optimistic film:
  X+Y de Mr. Tichy (CZE)
Honourable Mentions
GEHE MIT DER ZEIT
- Biel Club (CHE)
KLEINE URSACHE - H. Blieder (DEU)
SINGULIÈRE RECONCONTRE - S. Buchholz (NOR)
WETTERFAHNEN A. Cadiff (CHE)
IL N'ARRIVE JAMAIS RIEN - C. Cuer-Perrin (FRA)
LA HAIE - B. Dechsling (NOR)
DER TEUFEL KAM NACH LADENSCHLUSS -G. Erzgraber (DDR)
LEICHTE GEHIRNERSCHUTTERUNG -

G. Erzgraber (DDR)
LES POISSONS - A. N. V. de Foncesa (PRT)
AFFAIRE TERMINÉE - M. Fraikin (BEL)
WERBEKUNST - Gasperich (LUX)
DE PUT - Th. Jansen (NLD)
FRONTIÈRE DE VERRE - R. Mihle (CZE)
DIE WAND - W. Rothmund (CHE)
DANS LA FORÊT - E. Rudland (NOR)
GRAND MOTHER'S PORTRAIT - M. delanne (FIN)
LA CLOCHE QUI SONNE - H. Zbignien (POL)
ORDER OF NATIONS
  1. Italy
  2. France
  3. West Germany
  4. Czechoslovakia
  5. Belgium
  6. Spain
  7. Sweden
  8. Portugal
  9. Poland
  10. East Germany
  11. Austria
  12. Finland
  13. Denmark
  14. Switzerland
  15. Netherlands
  16. Luxembourg
  17. Norway
  18. South Africa
  19. Canada
  20. Uruguay

Yugoslavia also took part.
La Yougoslavie y avait également participé.
Jugoslawien nahm ebenfalls teil.