UNICA logo

UNICA 2015
Entries / Beiträge / Inscriptions

Return to UNICA 2015 menu || YP = Young Professional  FS = Film School  JN = Jeunesse
Prog
ISO
AUTHOR
YP/JN
ORIGINAL
ENGLISH
Mins
01.1 RUS  Jakov Smorgonski  JN  ЮБИЛЕЙ СИЗИФА  THE ANNIVERSARY OF SISYPHUS 8
01.2
RUS  Nadegda Sorokina  JN  ТОЛИК  TOLIK 8
01.3
RUS  Olga Samokhvalova  JN  ПЕШКА  PESHKA 5
01.4
RUS  Aleksandr Magnetskia, Badirbek Taginov & Anton Zhabin    КАРП  FISH 7
01.5
RUS  Detskaya studiya “LIK”  JN  РУБИКОН  SHADES OF GREY 6
01.6 RUS Aleksandra Averianova
ОТТЕНКИ СЕРОГО







 
02.1
AUT Melanie Meisenbichler
JN
YOU ARE GONNA GO FAR KID YOU ARE GONNA GO FAR KID 4
02.2
AUT Christian Pattera & Fritz Aleksa
DAPONTE DAPONTE 10
02.3
AUT Bernhard Mairitsch
FAMILIENFRESSEN FAMILY FEAST 13
02.4
AUT Harald Scholz
ENDE THE END 18







03.1
DEU Georg Bock
GEHEIMNISVOLLE PEGNITZAUEN THE MYSTERIOUS PEGNITZ WETLANDS 17
03.2
DEU Richard Forstmann JN
WATCHED WATCHED 3
03.3
DEU Michael  Preis
LEBEN MIT SHIVA LIVING WITH SHIVA 19
03.4
DEU Josephine Hock JN
KLEINE, LEICHTE SEELE SMALL, LIGHT SOUL 2
03.5
DEU Somine Thernes

FENSTER ZUR UNTERWELT
WINDOW TO THE UNDERWORLD
13







04.1
NOR Terje Idsø

CAR AND DENT
CAR AND DENT
8
04.2
NOR Roy Morten Gleditsch

BUTTERFLY VALLEY
BUTTERFLY VALLEY
6
04.3
NOR Roy Morten Gleditsch

CHOCOLATE BEANS
CHOCOLATE BEANS
9
04.4 NOR Torkil Hansen

THE RACE AGAINST TIME
THE RACE AGAINST TIME
6







05.1 CZE Amálie Kovářova YP B + F B + F 9
05.2 CZE PhDr. Eduard Mocek
Z LISTŮ DÚVĚRNÝCH FROM INTIMATE LETTERS 18
05.3 CZE Martin Mach JN 1942 1942 1
05.4 CZE MUDr. Bohumír Novák
VODNÍKOVO HOSPODÁŘSTVÍ WATER SPRITES FARMING 4
05.5
CZE MgA Eva Gargašová YP
DRUHÝ ŽIVOT THE SECOND LIFE 7
05.6
CZE Mgr. Bohumil Kheil

DO MĚSÍCE
AROUND THE MOON
3







06.1
TUN
Farid Bouslama

L’ORCHESTRE DES TISSEURS
WEAVERS’ ORCHESTRA
3
06.2
TUN Fares Ben Khalifa
JN
العنكبوت
THE SPIDER
10
06.3
TUN Eya Riahi

الدبوس
THE PIN
4
06.4 TUN Omar Belwaer

حرية ما حررش
FREEDOM-1
6
06.5 TUN Club FTCA Tunis Nord

السينما جي
MAGIC CINEMA
8







07.1
HRV Antonija Begušić YP
EHO EHO 6
07.2
HRV Sanja Milardović YP
TEK TAKO JUST LIKE THAT 12
07.3
HRV Nikica Zdunić YP
GRANJE I KORIJENJE BRANCHES AND ROOTS 13
07.4 HRV Lucija Majnarić JN
ZZZ…ZMAJ DDD…DRAGON 3
07.5
HRV Višnja Vukašinović YP
ROZA – TEOLOŠKI FILM CESTE ROZA 13
07.6 HRV Dragan Đokić YP
BEAT TV (VIDEO) BEAT TV (VIDEO) 4







08.1 CHE Abas Mohamed
MON RÉCIT MY STORY 4
08.2
CHE Lubiato and friends
DAS GESTOHLENE TOR THE STOLEN GOAL 18
08.3 CHE Hansueli Holzer
DIE ZARTE VERFÜHRUNG THE TENDER SEDUCTION 6
08.4 CHE Tiziano Klein

LA CIOTOLA DI LEGNO
THE WOODEN BOWL
14







09.1
ESP Oriol Puig Playà
IT GIRL IT GIRL 3
09.2
ESP Jesús Méndez Cestero
SILENCIOS SILENCES 10
09.3
ESP Ruth Diaz
PORSIEMPREJAMÓN PORSIEMPREJAMÓN 24
09.4
ESP Marisa Crespo & Moisés Romera

UN LUGAR MEJOR
A BETTER PLACE
4







10.1 LIE -----

-----
-----
--







11.1
BGR Ilian Velikov
YP
ПИШКАЙ ВЪН PISSED OFF 5
11.2
BGR Vladimir Iliev

СТРАСТИ КРАЙ ДУНАВ PASSIONS BY THE DANUBE RIVER 11
11.3 BGR Georgi Georgiev

ЩУРОТИИ КРАЙ ИЗОСТАВЕНАТА КЪЩА NUTTINESS ROUND THE ABANDONED HOUSE 4
11.4 BGR Roksana Markova
YP
БОГ - КУЧЕ GOD DOG 8
11.5 BGR Nikolai Vasilev

ПРЕХОДИ TRANSITIONS 9
11.6 BGR Dragan Spasov
ХИДРОЛОГИЧЕСКИ РАДИОБЮЛЕТИН HYDROLOGICAL RADIO REPORT 4







12.1
SWE Freja Andersson
STORIES FROM THE WARS STORIES FROM THE WARS 5
12.2
SWE Mathias Gruffman, Alexander
Biörsmark, Marcelo Racana
& Jonatan Gedda
YP
LAMPAN THE LAMP 6
12.3
SWE Josua Li YP
SKUGGAN THE SHADOW 5
12.4
SWE Linda Elmborg & Alba Lange YP
LOST IN REVISION LOST IN REVISION 6
12.5 SWE David Nilsson
& Ida KarolinJohansson

THE CONSTANT HUNT THE CONSTANT HUNT 12
12.6 SWE Per Marklund & Robin Trolin
OM FISKAR KUNDE SHRIKA IF FISH COULD SCREAM 4







13.1
EST Dmitry Domoskanov JN
ELU JA SURMA VAHEL TOUCH THE DEAD INSIDE 4
13.2
EST Rein Zobel YP
ÄGE AWESOME 9
13.3
EST Anu-Laura Tuttelberg YP
KÄRBESTE VESKI FLY MILL 7
13.4
EST Ivan Pavljutskov YP
IVANIPÄEV IVAN’S DAY 30
13.5 EST Ilja Dukodin
JN
LOODUSLIK VALIK
NATURAL SELECTION
1







14.1 SVK Jan Kuska
V TURECKEJ POD KRÍŽNOU IN TURECKA BENEATH KRÍŽNA 15
14.2
SVK Zuzana Balážová JN
NA CESTE DOMOV ON THE WAY HOME 4
14.3 SVK Andrej Danóczi
OBRAZY PICTURES 8
14.4 SVK Jaro Ondo & Tomáš Telepák
STRETNUTIE S PLTNÍKMI MEETING WITH RAFTSMEN 13
14.5 SVK Matúš Lacko, Adam Icsó,
Patrik Kovác, Max Zsank,
Matthias Kasar & Jan Janove
JN
KRVAVÉ VIANOCE BLOODY CHRISTMAS
5
14.6 SVK Štefan Gura
MEDICÍNA MEDICINE 5







15.1
NLD Home made productions
BABY BLUES BABY BLUES 10
15.2
NLD Videofilmers Velsen
HET WITTE HUIS THE WHITE HOUSE 14
15.3
NLD Henny Hartevelt & Jan Stap

LONELY BOY
LONELY BOY
25







16.1
GEO Pas  d'inscriptions.

Keine Beiträge
No entries.
--







17.1
FIN Heikki Jokiniemi

SÄHKÖLINTUPUISTO
ELECTRIC BIRD PARK
7
17.2 FIN Mitri Häkkinen

ONKIJAN AIKA
ANGLER’S TIME
24
17.3 FIN Sakari Mäkelä
YP
END OF AN ERA
END OF AN ERA
2
17.4 FIN Marko Pekkanen
YP
PERHEENJAKAJA
HOMEBREAKER
19







18.1
SVN -----











19.1
POL Vita Drygas
YP
NÓŻ W WOZIE
KNIFE IN THE WIFE
11
19.2
POL Krzysztof Jankowski
YP
KEMPING
CAMPING
20
19.3
POL Arkadiusz Biedrzycki
YP
ŻLE NAM Z OCZU PATRZY
YOU KEEP AN EYE ON US
25







20.1
ITA Luigi Corsetti
VUOTO A PERDERE NO DEPOSIT 2
20.2
ITA Manuele Moriconi
RAPITI KIDNAPPED 1
20.3
ITA Alessandro Brucini
21 : 21 21 : 21 2
20.4
ITA Stefano Vanelli
VUOTO A PERDERE EMPTINESS 1
20.5 ITA Manuele Moriconi
UNA VISITA INATTESA AN UNEXPECTED VISIT 1
20.6 ITA Rolf Mandolesi
BIGLIETTI DA VISITA VISITING CARDS 15
20.7 ITA Giorgio Sabbatini
CORNICI FRAMES 7
20.8 ITA Günter Haller
REQUIESCAT IN PACE REQUIESCAT IN PACE  3
20.9 ITA Giorgio Borgfazzi
YP
LA BICI
THE BIKE 8







21.0 ARG -----

-----
-----
--







22.1
UKR Vladislav Robski YP
ВСТРЕЧА MEETING 14
22.2
UKR Dmitry Vovk
МЕДОВИЙ РАНОК HONEY MORNING 5
22.3
UKR Andrew Bohun JN
ВЛАД И ВАРВАРА VLAD AND VARVARA 15
22.4 UKR Larionov S.P. JN
ЕСЛИ МНЕ ПОДАРЯТ ЛОДКУ IF YOU GIVE ME A BOAT 4
22.5 UKR Maryna Artemenko &
Oksana Artemenko
JN
АБОНЕНТ THE SUBSCRIBER 10
22.6 UKR Vladimir Komar, Constantine
Holodnyak, Jaroslav Luchenko
& Daniel Sunko
JN
БЕРЕГИТЕ ПРИРОДУ NATURE COAST
1







23.1
KOR Yoo YoungUee

시비자(是非者)가 시비자(是非者)다 AN ARGUER IS A QUARRELER 1
23.2
KOR Yoo Dojun
JN
눈부신 그늘 DAZZLING SHADOW 10
23.3
KOR Yoo YoungUee

천상천하 슈퍼갑
THE ULTIMATE UPPER HAND
45







24.1
HUN Dorottya Zurbó YP
VASÁRNAPI EBÉD SUNDAY LUNCH 21
24.2
HUN Zsanett Milojev
VÉNUSZ ÁTVONULÁS TRANSIT OF VENUS 14
24.3
HUN Áron Ferenczik YP
MIÉRT VANNAK OLYAN EESSZE A SZÉKEK A HÉV MEGÁLLÓBAN
WHY ARE THE SEATS SO FAR APART AT THE HÉV STATION? 10
24.4
HUN Márton Szirmai
GRIMM CAFÉ GRIMM CAFÉ
9







25.1
ROU Virgil Babuşcov
FLUG FLIGHT 5
25.2
ROU Elena Rişca & Emanuel Roman JN
SPUNE STOP RECLAMELOR FAST-FOOD STOP FAST FOOD 1
25.3
ROU Maria Luiza Alecsandru
TRĂIEŞTE FIECARE ZI LIVE EVERY DAY 3
25.4
ROU Ştefan Curic & Ştefan Lupaşcu JN
LIBERTATE FREEDOM 2
25.5
ROU Bogdan Drumea & Florina Dumitrache
LUMINĂ FIRAVĂ DIM LIGHT 14
25.6 ROU Claudiu Cojocaru
CUTIILE BOXES 5
25.7 ROU Sebastian Chelu & Deian Cărmăzan YP
BOMBOANE DE CIOCOLATĂ CHOCOLATES 8
25.8 ROU Dănuţ Bogdan JN
TRADIŢII TRADITIONS 5







26.1
FRA Daniel Vito Caracci

LA VIE DE LUC
LUC'S LIFE
9
26.2
FRA Cédric Studer
AUTREMENT OTHERWISE 14
26.3
FRA Bastien Simon YP
L’ART DE LA CHUTE THE ART OF THE FALL 15
26.4
FRA Gérard Rauwel
IMOBISCUS IMOBISCUS 4
26.5
FRA Gaëtan Selle
JN
LE FORMIDABLE FILS DE LA FAMILLE MARTIN
THE GREAT SON OF THE FAMILY MARTIN
11







27.1
LUX Duhazé Christophe JN
THE TASTE OF METAL THE TASTE OF METAL 3
27.2
LUX François Laurent
D67A D67A 5
27.3
LUX Guido Haesen
LEISES ERWACHEN AM HEILIGEN SEE THE GODS RETURN TO BAIKAL 9
27.4 LUX Charles Simon
ANNA’S MUFFINS ANNA’S MUFFINS 3
27.5 LUX Suzy Sommer
AM FRÜHEN MORGEN DAWN BREAKS 8
27.6 LUX Alexandra Kurt & Stefanos Aktipis JN
STOP & THINK STOP & THINK 2
27.7 LUX Vito Labalestra & James Chan -A -Sue
LOOPUS LOOPUS 5







28.0
IRA -----

-----
------
--







29.1
MKD Pero Kovancaliev YP
ВУЈЧЕ UNCLE 12
29.2
MKD Tina Vitorovic & Dushica Simovska
ТИЕ ТРИ ЗБОРОВИ THOSE THREE WORDS 1
29.3
MKD Gjunaj Jusufoski & Selma Sulejmanoska
НИКОЈ НЕ ЗАСЛУЖУВА ДА БИДЕ ПОВРЕДЕН NOBODY DESERVES TO FEEL WORTHLESS 3
29.4
MKD Tamara Kotevska YP
КРОЈАЧИ TAILORS 13
29.5
MKD Batuhan Ibrahim
ПРАВЕЦОТ THE DIRECTION 2
29.6 MKD Aleksandar Andonoski
СВАДБА.ДОК WEDDING.DOC 15







30.0 UZB -----

-----
-----
--







31.1
BEL Steve Bottelbergs & Thomas Nelissen
ERGENS NERGENS SOMEWHERE NOWHERE 9
31.2
BEL Jean-Pierre Rubens
LE TIGRE DES HAUTES HERBES THE TIGER OF THE HIGH GRASS 8
31.3
BEL Kurt Velghe
DE LOODS THE WAREHOUSE 16
31.4
BEL Jean-Marc Lonfils
LE CONFIDENT
THE CONFIDENT
16







32.0
AND -----
-----
-----
--







33.0
ARM -----
----- ----- --







34.1 GBR
Kingsley Hoskins YP
POPPING THE QUESTION POPPING THE QUESTION 2
34.2 GBR Geoff Harmer
SELFIE SELFIE 7
34.3 GBR Graham Ralls
A REFLECTIVE VIEW OF LONDON A REFLECTIVE VIEW OF LONDON 5
34.4 GBR BFI Film Academy
at Cornerstone
JN
FALL FALL 5
34.5 GBR Colchester Film Makers Club
RANSOM NOTE RANSOM NOTE 6
34.6 GBR Jill Lampert
THE PATIENT FISHERMAN THE PATIENT FISHERMAN 9
34.7 GBR Kingsley Hoskins YP
COPY THAT
COPY THAT 13


Return to UNICA 2015 menu | Find programme details on UNICA-News website